اسرار بدن - خوابگردها را دست‌کم نگیرید

کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا به خوابگردی هستند و در اغلب این کودکان با افزایش سن اثری از عادت خوابگردی دیده نشده و این اختلال به خودی خود درمان می‌شود.

به گفته گروهی از محققان، در دوره کودکی مغز هنوز تکامل پیدا نکرده است، بنابراین نمی‌تواند چرخه‌های خواب و بیداری را از هم متمایز سازد و حریم مجزایی را میان خواب و بیداری قائل شود. به عقیده گروهی دیگر، از آنجا که رشد مغزی در کودکان بسیار سریع است، در این فرآیند بعضی قسمت‌های مغز درمقایسه با دیگر قسمت‌ها زودتر به تکامل می‌رسند و به همین علت پس ازرشد مغزی کودک، عادت خوابگردی در آنها درمان می‌شود.

کودکان در بیشتر ساعات شبانه روز در حال رشد و نمو هستند. بنابراین تردیدی نیست که ترشح هورمون‌ها در بدن با واکنش‌هایی مانند اختلال انگیختگی مواجه شود. بیشتر افرادی که در سنین بزرگسالی هنگام خواب راه می‌روند، در کودکی نیز خوابگردی را تجربه کرده‌اند. بندرت ممکن است نخستین نشانه‌های خوابگردی در بزرگسالی نمایان شود مگر این‌که این اختلال از عوارض و نشانه‌های ابتلا به بیماری دیگری باشد. زمانی که کودک خسته است یا تحت فشارهای روحی و روانی قرار می‌گیرد، تمایل بیشتری به راه رفتن در خواب دارد.

منبع : جام جم آنلاین

/ 0 نظر / 9 بازدید