روی خط سلامت

نارسایی تنفسی در کمین نوزادان زایمان های زودرس: زایمان زودرس یکی از دلایل اصلی مرگ و میر نوزادان است. بسیاری از این نوزادان فوت می کنند و برخی از نوزادان که زنده می مانند، مشکلات تنفسی و مغزی دارند.دکتر مهین نجفیان متخصص زنان به ایسنا می گوید: زایمان زودرس در بعضی خانم ها به دلیل فشار خون بالا، دوقلوزایی، پارگی کیسه آب یا ضربه به شکم ایجاد می شود. سابقه زایمان زودرس نیز یکی از عوامل موثر در زایمان زودرس است.اما برخی مواقع زایمان زودرس علت خاصی ندارد و نمی توان برای آن دلیلی یافت.

ادعای «درمان صرع با عمل جراحی برای اولین بار» تایید نمی شود: رئیس انجمن صرع ایران با اشاره به خبری که چندی پیش با عنوان «درمان صرع با عمل جراحی برای اولین بار» در کشور منتشر شد، می گوید: این عمل که پیش از این نیز در کشور انجام می شد، برای همه بیماران مناسب نیست و تنها تعداد خاصی از بیماران با عمل جراحی بهبود می یابند.

دکتر کوروش قره گزلو متخصص مغز و اعصاب به ایسنا اظهار می کند: عملی که در خبرها اعلام شده است به هیچ وجه مورد تایید انجمن صرع ایران نیست و حتی پزشکی که این کار را انجام داده است، متخصص مغز و اعصاب نیست.زیرا هر بیمار مبتلا به صرع در ابتدای درمان از این نظر که با عمل جراحی بهبود می یابد یا نه بررسی می شود و اگر در مغز بیمار ضایعه ای وجود داشته و برداشتن آن به نفع بیمار باشد، عمل جراحی انجام می شود.قره گزلو با بیان اینکه شرایط بیماران پس از انجام آزمایش های مختلف برای عمل جراحی بررسی می شود، اضافه می کند: روند انتخاب بیمار برای جراحی در بیماران مبتلا به صرع طولانی است.

۲۰ درصد مردم از سندروم پای بیقرار رنج می برند:20 درصد افراد جامعه از مشکل سندروم پای بیقرار رنج می برند اما به دلیل ناآگاهی و نبود فرهنگ مراجعه به پزشک قبل از به وجود آمدن مشکل حاد، افراد کمی برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه می کنند.دکتر حسین قلیچ نیا متخصص مغز و اعصاب به ایسنا می گوید: برخی افراد زمانی که برای استراحت به رختخواب می روند یا وقتی که روی یک صندلی می نشینند در پای خود حس بیقراری دارند که با تکان دادن یا لرزاندن پاهای خود این میل را پاسخ می دهند، در صورتی که این افراد هنگام راه رفتن و فعالیت، هیچ مشکلی ندارند.این مشکل بیشتر در زمان خواب و استراحت به سراغ افراد می آید و حس حرکت دادن، کوبیدن به زمین یا لرزاندن پاها را به همراه دارد که مانع از خواب کامل و استراحت مفید می شود که در نتیجه این افراد با مشکل کمبود خواب مواجه می شوند و اعصابی تحریک پذیر و ذهنی خسته، آشفته و غیرمتمرکز دارند.

68 درصد از موارد طلاق به دلیل اعتیاد یکی از همسران است :68 درصد از موارد طلاق به دلیل وابستگی یکی از همسران به مواد مخدر است. شهلا کرمی پژوهشگر اعتیاد به ایرنا می گوید: تحقیقات میدانی نشان می دهد که مردان معتاد 88 درصد در پدیده طلاق نقش دارند.حدود 70 درصد زنان از سوی همسران معتاد خود دچار خشونت های فیزیکی و عاطفی می شوند و اعتیاد مرد به انزوا و دوری از همسر، تعلق نداشتن عاطفی، جر و بحث و درگیری و نزاع منتهی می شود. کرمی، تضعیف قوای جنسی را از دیگر تبعات اعتیاد مردان دانست که به طلاق منجر می شود.این پژوهشگر اعتیاد ادامه می دهد: مردان معتاد دچار افت برانگیختگی جنسی هستند که این امر در کنار وضعیت فیزیولوژیک و روان شناختی آنان، موجب می شود نگرش ها و باورهای غیرمنطقی نسبت به روابط زناشویی خود پیدا کنند.

منبع : روزنامه خراسان

/ 0 نظر / 8 بازدید