دیابت و بیماری های قلبی

نوع یک که دیابت جوانان نیز گفته می شود و نوع دو که شایع ترین آن است و بدن نمی تواند از انسولین تولید شده استفاده کند (این حالت مقاومت به انسولین نامیده می شود). با بروز این پدیده سطح قندخون افزایش می یابد. دیابت ممکن است به بروز عوارض خطرناک متعددی منجر شود. تهدیدکننده ترین این عوارض بروز بیماری های قلبی عروقی است. برخی افراد مبتلا به دیابت (در حدود دوسوم موارد) به دلیل بیماری قلبی، سکته مغزی یا بیماری عروق محیطی فوت می کنند. به نظر می رسد که دیابت از طریق روند تصلب شرایین منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. آسیب دیدگی دیواره های رگ سبب تسهیل تشکیل پلاک می شود و بزرگ شدن پلاک سبب افزایش احتمال لخته خون خواهد شد. بعضی افراد به دلیل استعداد ژنتیکی در معرض خطر بیشتری هستند. افراد دارای والدین یا برادر و خواهر دچار دیابت نیز در معرض خطر دیابت قرار دارند.

سوالات خود را به آدرس زیر ارسال کنید.

dehestanir@mums.ac.ir

سوال: بیماری هستم ۶۰ساله که از یک ماه قبل داروی فشار خون خود را (آتنولول) قطع و دارویی گیاهی شروع کرده ام. لطفاً درباره ادامه درمان راهنمایی ام کنید.

پزشک مشاور: قطع دارویی فشارخون به طور ناگهانی بسیار خطرناک است و ممکن است باعث فشارخون بسیار شدید شود. بهتر است از داروهای گیاهی به عنوان داروی مکمل اصلی استفاده شود.

مرکز قلب جامعه نگر دانشگاه علوم پزشکی مشهد

منبع : روزنامه خراسان

/ 0 نظر / 11 بازدید