شکست پروژه 300 میلیون دلاری پرواز مافوق فراصوت

به گزارش سرویس علمی فناوری جام نیوز، ارتش آمریکا هواپیمای فوق سریع جدیدی را که طبق برآوردهای قبلی سرعتش به عدد «ماخ» می‌رسید، مورد آزمایش نهایی قرار ‌داد؛ اما در نهایت این پروژه با شکست مواجه شد.

 

این هواپیما که X-51A Waverider نامیده می شود، در حال تست در پایگاه نیروی هوایی «ادواردز در بیابان موجاوه» موفق شده بود، آزمایش های ابتدایی را پشت سر بگذارد.

 

  

این هواپیمای کوچک که به بال هواپیمای بمب‌افکن B-52 چسبانده می‌شود، از پایگاه ادواردز به ارتفاع 50،000 پایی اقیانوس آرام برده ‌شد؛ سپس در آنجا با موتور روشن به بیرون پرتاب ‌شده که در نهایت با شکست مواجه شد. کل این مأموریت فقط در 300 ثانیه انجام شده است.

 

 

 

در این پرواز آزمایشی، یک باله کنترلی جت مافوق صوت موفق عمل نکرده و هواپیمای بدون سرنشین، پیش از روشن شدن موشک ابتدایی آن از کنترل خارج شد.

 

پرواز مافوق فراصوت گام بعدی برای هواپیما خواهد بود. دستیابی به پرواز مافوق فراصوت شبیه ارتقاء از هواپیمای ملخی به هواپیمای جت می‌باشد.

 

 

«روبرت مرسیر» معاون فن آوری بخش سیستم‌های پرسرعت آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی می‌گوید: ما از زمان پرواز برادران رایت، به دنبال آزمایش های متعدد بودیم تا ببینیم چگونه می‌توان هواپیمای سریعتر و بهتر ساخت.

این پروژه توسط ناسا و پنتاگون سرمایه‌گذاری شده است، و آنها امیدوار بودند بتوان برای هواپیماهای رادار گریز نظامی و سلاح‌های جدید از آن استفاده کرد.

 

 

بنا به گفته سایت Globalsecurity.org که در زمینه‌ سیاست‌های نظامی فعالیت می‌کند، برنامه اولیه پروژه WaveRider نزدیک به 140 میلیون دلار و تست هاو آزمایش های نهایی آن نیز نزدیک به 160 میلیون دلار هزینه داشته است.

انتظار می رفت WaveRider سرعتی نزدیک 6 ماخ (واحد سرعت مافوق صوت) داشته باشد همانطوریکه در تست های اولیه 70،000 پا ارتفاع ‌گرفته بود.

 

طبق برآوردهای قبلی، پس از 300 ثانیه پرواز، WaveRider ، قرار بود بعد از انفجار، در اقیانوس آرام تجزیه شود.
هنوز هیچ برنامه‌ای برای بازیابی WaveRider وجود ندارد.

 

منبع : جام نیوز

/ 0 نظر / 14 بازدید